Historia szkoły

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Gorzycach powstała 1 września 2008 roku w miejscu zlikwidowanej szkoły publicznej.

Historia wsi Gorzyce sięga XII wieku. Pierwszy raz została wymieniona w aktach kościelnych w roku 1136. Była ona w posiadaniu arcybiskupów gnieźnieńskich.We wsi znajdował się kościół parafialny drewniany.

Historia gorzyckiej szkoły związana jest nierozłącznie z parafią. Pierwsza szkoła w Gorzycach została założona w 1807 roku. A więc szkoła posiada ponad 200-letnią historię i należy do najstarszych placówek oświatowych w gminie Żnin. O historii szkoły możemy dowiedzieć się z kroniki szkolnej, gdzie pierwsze zapiski rozpoczął 15 stycznia 1946 roku Antoni Płocieniak - wieloletni kierownik szkoły powszechnej, który do Gorzyc przybył w 1934 roku. W latach 1928-1930 uczył w gorzyckiej szkole Walenty Szwajcer - odkrywca Biskupina.

Do roku 2009 uczniowie uczyli się w 3 budynkach. Aktualnie szkoła mieści się w budynkach po Gromadzkiej Radzie Narodowej i budynku wielofunkcyjnym, którego budowę zapoczątkowało społeczeństwo obwodu gorzyckiej szkoły w latach 90.

Aktualnie gorzycka szkoła jest 6-klasowa z oddziałem przedszkolnym tzw. zerówką. 1 września 2009 roku utworzony został Zespół Przedszkolny 3-5 latków.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa prowadzona jest przez Stowarzyszenie Edukacyjne "Nasza Szkoła" w Gorzycach.

W budynkach szkolnych mieszczą się:

• 6 sal lekcyjnych
  • szatnie
  • standardowe pomieszczenie dla 3-5 latków
  • biblioteka multimedialna
  • pracownia komputerowa
  • kuchnia z pełnym wyposażeniem
  • świetlica
  • sekretariat i gabinet dyrektora
  • pokój nauczycielski
  • sanitariaty

Przy szkole znajdują się:

• boisko do gry w siatkówkę
  • boisko do gry w koszykówkę
  • boisko piłkarskie
  • skocznia lekkoatletyczna
  • plac zabaw z altanką

Istnieje możliwość korzystania z kompleksu sportowego w godzinach pozalekcyjnych nie tylko przez dzieci ale i całą społeczność z okolicznych wsi.
W szkole uczy się 93 dzieci w 5 oddziałach, zerówce i zespole przedszkolnym.

Nauka trwa od godziny 8.00 do 13.25.

Szkoła zapewnia dzieciom opiekę na zajęciach świetlicowych od godz. 7.00 do 14.00.